О нама
Центар за социјални рад „Зајечар“ у Зајечару је основан 06.10.1959. године као други у Србији, одмах након оснивања Центра за социајлни рад Палилула.
Делатност Центра за социјални рад се остварује кроз примену закона, подзаконских аката, реализацијом програмских документа којима се дефинишу функције и поверавају задаци.
Према Закону о социјалној заштити, делатност Центара се дефинише у домену остваривања права и коришћења услуга социјалне заштите које обезбеђује Република Србија и јединица локалне самоуправе. Послови који се односе на права, односно услуге социјалне заштите о чијем се обезбеђењу стара Република Србија, обављају се као поверени, а организацију рада, нормативе и стандарде стручног рада у вршењу поверених послова прописује министар надлежан за социјалну заштиту.
У вршењу јавних овлашћења Центар као установа социјалне заштите и као орган старатељства поступа у складу са нормативима и стандардима утврђеним Правилником о организацији, нормативима и стандардима рада у центрима за социјални рад („Сл. Гласник РС“ бр. 59/2008 , 37/2010 , др.правилник, 1/2012. – др.правилник , 51/2019, 12/2020 и 83/2022).
У вршењу других послова утврђених Законом, Центар поступа у складу са Одлуком о социјалној заштити на територији града Зајечара („Сл. лист града Зајечара“, бр. 31/2013 , 3/2016 и 37/2021“).
У чл.120 и 121. Закона о социјалној заштити
Центар за социјални рад:
1) процењује потребе и снаге корисника и ризике по њега и планира пружање услуга социјалне заштите;
2) спроводи поступке и одлучује о правима на материјална давања и о коришћењу услуга социјалне заштите;
3) предузима прописане мере, покреће и учествује у судским и другим поступцима;
4) води прописане евиденције и стара се о чувању документације корисника.
Послови из става 1. тач. 2) и 4) овог члана који се односе на права, односно услуге социјалне заштите о чијем се обезбеђивању стара Република Србија обављају се као поверени, а организацију рада, нормативе и стандарде стручног рада у вршењу поверених послова прописује министар надлежан за социјалну заштиту.
Послове који се односе на права, односно услуге социјалне заштите о чијем се обезбеђивању стара аутономна покрајина, односно јединица локалне самоуправе центар за социјални рад обавља у складу са прописом који доноси надлежни орган аутономне покрајине, односно надлежни орган јединице локалне самоуправе.
Други послови центра за социјални рад
Центар за социјални рад иницира и развија превентивне и друге програме који доприносе задовољавању индивидуалних и заједничких потреба грађана у области социјалне заштите на територији јединице локалне самоуправе за коју је основан, иницира и развија превентивне и друге програме који доприносе спречавању и сузбијању социјалних проблема и обавља и друге послове у области социјалне заштите, у складу са законом и другим прописима.
Организацију Центра чине:
-Надзорни одбор
-Управни одбор
-Директор
-Организационе јединице Центра
-Стручна и саветодавна тела
Организационе јединице су:
- Служба за правне послове
- Служба за заштиту деце и младих
- Служба за заштиту одраслих и старих
- Служба за финансијско административне и техничке послове
- Служба за помоћ у кући
- Служба за остале услуге и права у области социјалне заштите: услуга Клуб за одрасла и старија лица и услуга социјално становање у заштићеми, условима
- Служба лични пратилац детета
Управни и Надзорни одбор Центра именује и разрешава Скупштина града Зајечара .
Број и структура Управног и Надзорног одбора центра дефинисан је Статутом Центра .
У центру се образују стална и повремена стручна и саветодавна тела.
Стална тела Центра су:
1. Колегијум руководилаца,
2. Колегијум службе и
3. Стална комисија органа старатељства.
Повремена тела су стручни тимови.
Колегијум руководилаца је саветодавно тело директора.
У раду колегијума учествују руководилац служби и руководиоци организационих јединица.
Колегијум помаже директору у доношењу управљачких одлука које се односе на унутрашњу организацију рада и мере за унапређење ефикасности и економичности у обављању послова.
Колегијум разматра општа питања и доноси закључке од значаја за унапређење стручног рада, додатног образовања запослених, унапређење положаја корисника, остваривању сарадње са другим установама и удружењима грађана и остваривању стручне сарадње и координације између организационих јединица центра.
Колегијум службе је стручно тело.
У раду колегијума службе учествују:
1. руководилац служби,
2. супервизори и
3. водитељи случаја.
Колегијум службе разматра питања и доноси закључке од значаја за рад службе и унапређење стручних процедура у раду са корисницима.
Стална комисија органа старатељства формира се у складу са законом ради извршења послова пописа и процене вредности имовине штићеника.
Стручни тим је стручно тело у чијем раду учествују:
· супервизор,
· водитељ случаја,
· и стручњаци посебних специјалности из или изван организационе јединице Центра, односно из других установа и организација.
Стручни тим се образује одлуком руководиоца службе, односно супервизора, а на предлог водитеља случаја када овај процени да је потребна помоћ или додатна стручна подршка стручњака других специјалности ради извршења процене стања и потреба појединог корисника, планирања активности, пружања услуга и предузимања мера правне заштите појединог корисника.